computer-fearBankalar bilişim (IT) araçlarının en yoğunlukta ve etkili kullanıldığı sektörlerden; sistem neredeyse kusursuz işliyor, hergün yüzbinlerce işlem gerek bankaların kendi sistemleri gerekse direk kullanıcılar tarafından internet üzerinden gerçekleştiriliyor, buna mukabil “para” gibi hassas bir emtia üzerinden işlem yapılan bu süreçlerde belki de sadece ve sadece kuruşluk sapmalarla sistem yürütülüyor. Kazancı ise gerek kullanıcılar gerekse bankalar açısından oldukça mühim; Bankaya gitmekten kurtulan kullanıcılar, bankaların personel sayısındaki azalma, hepsi birer verimlilik örneği.

Ülkemizde Yalın üretim çalımalarının henüz yeni fark edildiği süreçte danışman şirketler halen Kanban uygulamasını müşterilerine Kabul ettirmeye çalışsa da Dünya genelinde birçok fabrika elektronik-Kanban uygulamasına doğru geçiş yapıyor ve daha da ötesinde bilişim (IT) sistemlerinin gücünü kullanmak için yatırım yapan şirketler çok karmaşık ve hassas operasyonları gerçekleştirebiliyor ve bunu hayallerinin de ötesine taşımak için çalışmalar yapanlar da var.

Amazon bunlardan biri; geçtigimiz sene içerisinde insansız ufak hava araçları ile aynı gün teslimat yapabilmek için çalışmalar yaptığını duyuran şirket halen bunun için Amerikan Havacılık Kurulundan izin beklese de yapılan çalışma taktir edilecek türden.

http://www.amazon.com/b?node=8037720011

Bir diğer güzel örnek ise Migros tarafından uygulamaya konulan Jet kasa uygulaması; bu sayede müşterisini kasiyer yapmak suretiyle hem çalışandan tasarruf ederek verimliligini artırıyor hem de bekleme süresi azalan müşterisinin memnuniyetini kazanıyor.

SelfServ-Checkoutinternet üzerinden ya da havaalanlarında kullanılan check-in makineleri ile yapılan check-in işlemleri de buna güzel bir örnek.

Peki her endüstri ve her şirket için durum böyle mi ?

Şirketler bilişim sistemlerinden örnegin kanban uygulamalarında, dosya yönetiminde, kalite kontol ve kalite yönetimi konularında, tedarikçi değerlendirme ve ölçme süreçlerinde, CRM sistemleri ile müşterilerden geri bildirim almakta ve yönetmekte ve RFID, Barkod gibi elektronik sistemlerini malzeme haraketlerinde, depo yönetiminde ve üretim akışının izlenmesinde kullanmak suretiyle ürün ve hizmet sağladığı süreçlerde yeteri kadar yararlanabiliyor mu?
Birçoğu yapılabileceklerin farkında değil, farkında olan birçok şirket ise sürecin karmaşıklığı ve maliyeti konusunda çekinceler taşıyor, bazıları ise yaptığı pahalı yatırımların sonuçlarını alamıyor. Bilgisayarları sadece sosyal medya için kullanan ve hatta bu konuda uzmanlaşan bunun haricinde daha karmaşık işlemler için kullanmaktan ise imtina edenlerin sayısı da bir hayli fazla. Peki bunun nedeni nedir?

 

Endüstride bilişim (IT) konuları ile sektör arasında bir bağ kuracak ara uzman açığı bulunuyor.
Sektördeki çalışanlar sektöre ve yaptıkları işe, bilişim uzmanları ise bilişim teknolojilerine vakıflar bu nedenle çoğu kez iki taraf da ortak dili kullanmakta zorlanıyor. Bu nedenle teknolojideki yenilikleri araştırarak endüstride çalışanlara aktaracak,
daha sonrasında ise bu teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması süresince destek olacak, yazılımlar ile oluşturulabilecek uygulamaların hayal gücünün sınırlarına eşdeğer gücünü eldeki maddi bütçeler ile dengeleyebilecek vizyon sahibi uzmanlara ihtiyaç var.
Dünya üzerinde ilk 20 içinde olan internet kullanıcısı sayısı ile övünürken ülkemizde de bilişim sektöründen yararlanan kullanıcılar ve şirketler yalnızca tüketici olmaktan çıkarak teknolojinin getirdiklerinden daha fazla yararlanmalıdır.